Download Free Bosch AdvancedRotak 36-660 Cordless Lawn Mower Manual
Download Free Bosch AdvancedRotak 36-660 Cordless Lawn Mower Manual

Below you will find the product specifications and the manual specifications of the Bosch AdvancedRotak 36-660 Cordless Lawn Mower Manual
Technical specifications
| Battery voltage | 36V |
| Battery compatibility | 36V POWER FOR ALL ALLIANCE |
| Battery recommendation4 | .0 Ah |
| Battery charge time | 65 min |
| Battery quick charge time | 80% charged in 48 mins |
| Works with battery capacity | 2 Ah |
| Collection Capacity: | 50 L Grassbox |
| Width of cut | 40 cm. |
| Cutting system | Rotary blade |
| Recommended lawn area | up to 660 m² |
| Height-of-cut settings | 7 – central |
| Cutting Height (cm): | 25 mm – 80 mm |
| Handle Type: | “ErgoSlide-System” |
| Tool dimensions (L x W x H) | 1360 x 460 x 1050 mm |
| Weight | 16.5 kg. |
