Download Free Bosch Universal GrassCut 18V-260 Cordless Grass Trimmer Manual
Download Free Bosch Universal GrassCut 18V-260 Cordless Grass Trimmer Manual

Below you will find the product specifications and the manual specifications of the Bosch Universal GrassCut 18V-260 Cordless Grass Trimmer Manual
Technical specifications
| Battery Voltage | 18V |
| Battery compatibility | 18V POWER FOR ALL ALLIANCE |
| Battery Recommendation | >= 2.0 Ah |
| Battery Charge Time | 124 min. |
| Works with Battery Capacity | 2.0 Ah |
| Cutting Line System | IntelliFEED |
| Cutting Diameter (Line) | 26 cm |
| Line Thickness | 1.6 mm |
| Height adjustment | 120 – 140 cm |
| Weight | 2.7 kg |
| Tool dimensions (L x W x H): | 1200 x 270 x 240 mm |
