Download Free BOSCH Lawn Mower UniversalRotak 550 User Manual
Download Free BOSCH Lawn Mower UniversalRotak 550 User Manual

Below you will find the product specifications and the manual specifications of the Bosch UniversalRotak 550
Technical specifications
| Material: | Plastic and metal |
| Collection Capacity: | 40 L Grassbox |
| Width of cut | 36 cm. |
| Cutting system | Rotary blade |
| Motor Power | 1300 W |
| Torque: | 20 Nm |
| Cutting Height (cm): | 25 mm – 70 mm |
| Height of cut settings | 6, central |
| Handle Material: | Plastic |
| Handle Details: | Ergoflex-System |
| Weight | 13.5 kg. |
