Download Free Bosch Universal Rotak 36-550 Cordless Lawn Mower Manual
Download Free Bosch Universal Rotak 36-550 Cordless Lawn Mower Manual

Below you will find the product specifications and the manual specifications of the Bosch Universal Rotak 36-550 Cordless Lawn Mower Manual
Technical specifications
| Battery voltage | 36V |
| Battery compatibility | 36V POWER FOR ALL ALLIANCE |
| Battery recommendation | 4.0 Ah |
| Battery charge time | 125 min |
| Battery quick charge time | 80% charged in 96 mins |
| Works with battery capacity | 4 Ah |
| Collection Capacity: | 40 L Grassbox |
| Width of cut | 36 cm. |
| Cutting system | Rotary blade |
| Recommended lawn area | up to 550 m² |
| Height-of-cut settings | 6 |
| Cutting Height (cm): | 25 mm – 70 mm |
| Handle Type: | “Ergoflex-System” |
| Tool dimensions (L x W x H) | 1310 x 400 x 1020 mm |
| Weight | 15 kg. |
