Bosch AdvancedRotak 36-750 Cordless Lawn Mover With battery pack and charger
Bosch AdvancedRotak 36-750 Cordless Lawn Mover With battery pack and charger
Highly comfortable, back-friendly mowing with reduced noise and excellent results
Easy-to-use 36 V cordless mower for more demanding medium-sized lawns up to 750 m²
- ProSilence reduces sounds by up to 30% and provides more comfortable acoustics
- Height can be adjusted in seven stages, from 25 mm to 80 mm, with one simple button
- LeafCollect blade cuts grass perfectly and can also be used to collect leaves
- Relaxed mowing due to height-adjustable ErgoSlide handles
Delivery
- 1 x battery 36V 4.0Ah
- Grass box 50 l
- Charger AL 36V-20
- Carton
Product number: 06008B9776
- Full Product Features
- Technical Details
- Description
- This cordless lawnmower offers exceptional results for convenient and very quiet mowing.
- The ProSilence feature reduces the sound omitted by up to 30% and also filters out unpleasant noise through its acoustically enhanced design features.
- The AdvancedRotak height adjustment has one simple button to choose one of seven cutting levels, ranging from 25 mm to 80 mm, to start mowing straight away.
- Apart from mowing, the LeafCollect blade cuts grass and can be used to collect leaves.
- The tool belongs to the 36V POWER FOR ALL system.
- One battery can be used in all 36V POWER FOR ALL tools.
Technical details
Technical specifications
| Battery voltage | 36V |
| Battery compatibility | 36V POWER FOR ALL ALLIANCE |
| Battery recommendation | 4.0 Ah |
| Battery charge time | 125 min |
| Battery quick charge time | 80% charged in 96 mins |
| Works with battery capacity | 4 Ah |
| Collection Capacity: | 50 L Grassbox |
| Width of cut | 44 cm. |
| Cutting system | Rotary blade |
| Recommended lawn area | up to 750 m² |
| Height-of-cut settings | 7 – central |
| Cutting Height (cm): | 25 mm – 80 mm |
| Handle Type: | “ErgoSlide-System” |
| Tool dimensions (L x W x H) | 1360 x 460 x 1050 mm |
| Weight | 17.5 kg. |
Download Bosch Cordless Lawn Mower AdvancedRotak 36-750 User manual in PDF 6.7 MB
Description
Bosch AdvancedRotak 36-750 Cordless Lawn Mover With battery pack and charger
The Bosch lawnmower for more demanding lawns in medium-sized gardens
FUNCTIONS
- The battery for all Bosch 36V Home & Garden tools
- Healthy and comfortable mowing posture
- Faster and better results along edges
- 6-step adjustable cutting height
- Unbelievably pleasant and quieter sound
- Easy and intuitive with just one click
- Faster and better results along edges
- Reliable mowing even in tough situations
- Large capacity, easy storage












































